Candidate Petitions and Treasurer Appointments

Candidate Petitions for November 8th State and Federal General and Sumner County Municipal Election

Paige Brown - Mayor, City of Gallatin

Brad Jolly - Mayor, City of Gallatin

Steve Fann - Gallatin Alderman at-Large

John Ruth - Gallatin Alderman at-Large

Rick Murphy - Gallatin Alderman District 3

Pascal Jouvence - Gallatin Alderman District 3

Ruth Fennell - Gallatin Alderman District 4

Craig Hayes - Gallatin Alderman District 4

John D Alexander, Sr - Gallatin Alderman District 5

Steven J. Carter - Gallatin Alderman District 5

Bob Maiola - Gallatin Alderman District 5

Connie Kittrell - Gallatin City Recorder

Eric Jackson - Hendersonville Alderman Ward 1

Eric Sitler - Hendersonville Alderman Ward 1

Michael David Martin - Hendersonville Alderman Ward 2

Robert D Garza - Hendersonville Alderman Ward 3

Jeff Sasse - Hendersonville Alderman Ward 3

Terri B Goodwin - Hendersonville Alderman Ward 4

Tracy Johanneson - Hendersonville Alderman Ward 4

Sarah Hilton - Hendersonville Alderman Ward 5

Janna Garton - Hendersonville Alderman Ward 5

Eddie Roberson - Hendersonville Alderman Ward 6

Milton L. Dorris - City of Millersville, Commissioner Two Yr Unexpired Term

Caitlin Duke- City of Millersville, Commissioner Two Yr Unexpired Term

David Gregory - City of Millersville, Commissioner

Tommy Long - City of Millersville, Commissioner

Larry Petty - City of Millersville, Commissioner

Jimmie Green- City of Mitchellville Mayor

Mike Callis - Mayor, City of Portland

Charles Cole - Mayor, City of Portland

Lloyd Dunn - Portland Alderman

Mike Hall - Portland Alderman

LaToya Holcomb - Portland Alderman

Drew Jennings - Portland Alderman

Dewel Scruggs - Portland Alderman

Megann Thompson - Portland Alderman

Billy "Marty" Cothron - Westmoreland Mayor

David Leath - Westmoreland Mayor

James Brian Smalling - Westmoreland Mayor

Adam Borders- Westmoreland Alderman

Doug Brown - Westmoreland Alderman

Cameron Calvert - Westmoreland Alderman Two Yr Unexpired Term

Alex Jones - Westmoreland Alderman Two Yr Unexpired Term

John Corbitt - White House Mayor

Clif Hutson - White House Mayor

Will Green - White House Alderman Ward 1

Sam Matthews - White House Alderman Ward 1

Jana Singer Spicer - White House Alderman Ward 2

Joseph Zanger - City of White House, Judge


Candidate Petitions for August 4th Federal and State Primary

Deanne DeWitt - TN House of Representatives 35th District

Matt Harris - TN House of Representatives 35th District

Joe Kirkpatrick - TN House of Representatives 35th District

William Slater - TN House of Representatives 35th District

Kesa Fowler - TN House of Representatives 44th District

William Lamberth - TN House of Representatives 44th District

Jennifer J. Barton - TN House of Representatives 45th District

Johnny C. Garrett - TN House of Representatives 45th District

Chris Hughes - Republican State Ex Committeeman 18th District

Maria Stewart - Republican State Ex Committeewoman 18th District

Thomas Whisenant - Democratic State Ex Committeeman 18th District

Candidate Petitions for May 3rd Judicial State & County Primary

May 3rd, 2022 State Judicial & County Primary Petition Report

Louis W. Oliver III - Chancellor

Dee David Gay- Criminal Court Judge

Joe H. Thompson - Circuit Court Judge

Ray Whitley - District Attorney General

David Doyle - Public Defender

Gregory N. Arias - County Mayor

Jake Edgar- County Mayor

John Isbell - County Mayor

Chris Taylor - County Mayor

Terry L Moss - County Commissioner District 1

Moe Taylor - County Commissioner District 1

Charlotte Caudill - County Commissioner District 2

Terry Wright - County Commissioner District 2

Mark A. Harrison- County Commissioner District 3

Brent Dyer- County Commissioner District 4

Dillon Lamberth - County Commissioner District 4

Michael McClellan - County Commissioner District 4

Alan Driver - County Commissioner District 5

Latoya Holcomb - County Commissioner District 5

Darrell Rogers - County Commissioner District 5

Eddie Rhea Cripps, Jr - County Commissioner District 6

Steve Graves - County Commissioner District 6

David Klein - County Commissioner District 6

Jackie Leath - County Commissioner District 6

David W. Satterfield - County Commissioner District 6

Kathy "Kat" Stuart - County Commissioner District 6

Tim Cyr - County Commissioner District 7

Danny Sullivan - County Commissioner District 7

Tina Tobin- County Commissioner District 7

Deborah Alston - County Commissioner District 8

Baker Ring - County Commissioner District 8

Mary Genung - County Commissioner District 9

Steve Camp - County Commissioner District 9

Jimmy Overton - County Commissioner District 9

April Barker - County Commissioner District 10

Barry Briley- County Commissioner District 10

Benjamin A Harris - County Commissioner District 10

Kirk Moser-County Commissioner District 11

Kevin T. Pomeroy - County Commissioner District 11

Jerry W Foster - County Commissioner District 12

Deborah Holmes - County Commissioner District 12

Terri Boyt- County Commissioner District 13

Brenda E. Dotson - County Commissioner District 13

Jawon K. Lauderdale - County Commissioner District 13

Chase Moore - County Commissioner District 13

Leslie Schell - County Commissioner District 14

Jamie Teachenor - County Commissioner District 14

Sean R. Keene - County Commissioner District 15

J. Wes Wynne - County Commissioner District 15

Jeremy Mansfield - County Commissioner District 16

Winston O. Templet - County Commissioner District 16

Robert B Brown, III - County Commissioner District 17

Caroline S. Krueger - County Commissioner District 17

Paul Goode- County Commissioner District 18

Don Schmit - County Commissioner District 18

Shannon Burgdorf - County Commissioner District 19

Shellie Young Tucker - County Commissioner District 19

Merrol Hyde - County Commissioner District 20

Jerry F. Becker - County Commissioner District 21

Colin Zimmerman - County Commissioner District 21

Matthew L.  Shoaf - County Commissioner District 22

Luke Tinsley - County Commissioner District 22

Jason W. Baggett- County Commissioner District 23

Tim Jones - County Commissioner District 23

Gene Rhodes - County Commissioner District 23

Chrissi Smith Miller - County Commissioner District 24

Brian Stewart - County Commissioner District 24

Cindy L. Williams - Trustee

Ron Blanton - General Sessions Judge Division I

Russ Edwards - General Sessions Judge Division I

Kee Bryant-McCormick - General Sessions Judge Division I

Tyler Templeton - General Sessions Judge Division I

Bill Whalen - General Sessions Judge Division I

David R Howard - General Sessions Judge Division II

Mike Carter - General Sessions Division III

Keith Bean - Sheriff

Roy "Sonny" Weatherford - Sheriff

Kathryn Strong - Circuit Court Clerk

Carolyn Templeton - County Clerk

Holly A. Hemmrich - Register of Deeds

Brock Burmeister - Road Superintendent

Toby Ellis - Road Superintendent

Richard Morris, Sr. - Road Superintendent

Tammy Hayes - School Board District 1

Alice Bachman - School Board District 3

Allen Lancaster - School Board District 3

Hilary Nimmo Lounder - School Board District 3

Jeff G. Duncan - School Board District 5

Steven King - School Board District 5

Andy Daniels - School Board District 7

Patricia H. Brown - School Board District 9

Josh Graham - School Board District 9

Roxie E. Kelsey - School Board District 9

Andy Lacy - School Board District 11

Don Scruggs - School Board District 11

David Wilkerson - School Board District 11

  

Political Treasurer Appointments for 2022

2022 Appointment of Political Treasurer Report

Gregory N. Arias - County Mayor

Jake Edgar- County Mayor

John Isbell - County Mayor

Chris Taylor - County Mayor

Jody Garrison - County Commission District 1

Terry L Moss - County Commission Distict 1

Moe Taylor - County Commission District 1

Charlotte Caudill - County Commission District 2

Mark Harrison - County Commission District 3

Brent Dyer - County Commission District 4

Dillon Lamberth- County Commission District 4

Michael McClellan - County Commission District 4

Alan Driver - County Commission District 5

Latoya Holcomb - County Commission District 5

Darrell Rogers - County Commission District 5

Eddie Rhea Cripps, Jr - County Commission District 6

Steve Graves - County Commission District 6

David Klein - County Commission District 6

Jackie Leath - County Commission District 6

David W. Satterfield - County Commission District 6

Kathy "Kat" Stuart - County Commission District 6

Tim Cyr - County Commission District 7

Danny Sullivan - County Commission District 7

Tina Tobin - County Comission District 7

Deborah Alston - County Commissioner District 8

Baker Ring - County Commission District 8

Steve Camp - County Commission District 9

Mary Genung - County Commission District 9

Jimmy Overton - County Commission District 9

April Barker - County Commission District 10

Barry Briley - County Commission District 10

Benjamin A Harris - County Commission District 10

Kirk Moser - County Commissioner District 11

Jerry W Foster - County Commission District 12

Deborah Holmes- County Commissioner District 12

Terri Boyt - County Commissioner District 13

Brenda E. Dotson - County Commissioner District 13

Jawon K. Lauderdale - County Commission District 13

Chase Moore- County Commissioner District 13

Leslie R. Schell - County Commission District 14

Jamie Teachenor - County Commissioner District 14

Sean R. Keene- County Commission District 15

J. Wes Wynne - County Commission District 15

Jeremy Mansfield - County Commission District 16

Winston O. Templet - County Commission District 16

Robert B Brown, III - County Commission District 17

Caroline S. Krueger - County Commissioner District 17

Coy Chandler - County Commissioner District 18

Paul Goode - County Commissioner - District 18

Don Schmit - County Commission District 18

Shannon Burgdorf - County Commission District 19

Shellie Young Tucker - County Commission District 19

Merrol Hyde - County Commission District 20

Jerry F. Becker - County Commission District 21

Colin Zimmerman - County Commission District 21

Matthew Shoaf - County Commission District 22

Luke Tinsley - County Commission District 22

Tim Jones - County Commission District 23

Jason W. Baggett - County Commission District 23

Gene Rhodes - County Commissioner District 23

Chrissi Smith Miller - County Commissioner District 24

Brian Stewart - County Commission District 24

Cindy L. Williams - Trustee

Ron Blanton - General Sessions Judge Division I

Kee Bryant-McCormick - General Sessions Judge Division 1

Russ Edwards- General Sessions Judge Division 1

Devon Sutherland - General Sessions Judge Division I

Tyler Templeton - General Sessions Judge Division 1

Bill Whalen - General Sessions Judge Division I

David Howard - General Session Judge Division II

Keith Bean - Sheriff

Roy "Sonny" Weatherford - Sheriff

Carolyn Templeton - County Clerk

Holly Hemmrich - Register of Deeds

Brock Burmeister - Road Superintendent

Toby Ellis - Road Superintendent 

Richard Morris - Road Superintendent

Tammy Hayes - School Board District 1

Alice Bachman - School Board District 3

Allen Lancaster - School Board District 3

Hilary Nimmo Lounder - School Board District 3

Jeff G. Duncan - School Board District 5

Steven King - School Board District 5

Andrew Daniels - School Board District 7

Roxie E. Kelsey- School Board District 7

David Satterfield - School Board District 7

Bob Maiola - School Board District 9

Patricia H. Brown - School Board District 9

Joshua Graham - School Board District 9

Roxie Kelsey - School Board District 9

Andy Lacy- School Board District 11

Don Scruggs - School Board District 11

David T Wilkerson - School Board District 11

Maria Stewart - Republican State Executive Committeewoman 

Paige Brown - Gallatin Mayor

Bradley Jolly - Gallatin Mayor

Steve Fann - Gallatin Alderman at-Large

John Ruth - Gallatin Alderman at-Large

Richard E. Murphy - Gallatin Alderman District 3

Pascal Jouvence - Gallatin Alderman District 3

Craig Hayes - Gallatin Alderman District 4

Ruth Fennell - Gallatin Alderman District 4

John Alexander - Gallatin Alderman District 5

Steven J Carter - Gallatin Alderman District 5

Bob Maiola - Gallatin Alderman District 5

Connie Kittrell - Gallatin City Recorder

Eric Jackson - Hendersonville Alderman Ward 1

Eric Sitler - Hendersonville Alderman Ward 1

Michael David Martin - Hendersonville Alderman Ward 2

Bob Garza - Hendersonville Alderman Ward 3

Jeffrey Sasse - Hendersonville Alderman Ward 3

Stephen Brown - Hendersonville Alderman Ward 4

Lisa Cox - Hendersonville Alderman Ward 4

Terri Goodwin - Hendersonville Alderman Ward 4

Tracy Johanneson - Hendersonville Alderman Ward 4

Janna Garton - Hendersonville Alderman Ward 5

Sarah Hilton - Hendersonville Alderman Ward 5

Eddie Roberson - Hendersonville Alderman Ward 6

Milton L Dorris - Millersville Commissioner

David Gregory- Millersville Commissioner  

Susan Barber- Mitchellville Alderman

Randy Whitson - Mitchellville Alderman

Mike Callis - Portland Mayor

Thomas Dillard - Portland Mayor

Charles Douglas Cole - Portland Mayor

Lloyd Dunn - Portland Alderman

Mike Hall - Portland Alderman

LaToya Holcomb - Portland Alderman

Dewel Scruggs - Portland Alderman

Megann Thompson - Portland Alderman

Billy M Cothron Jr - Westmoreland Mayor

David Leath - Westmoreland Mayor

James Brian Smalling - Westmoreland Mayor

Royce Borders - Westmoreland Alderman

Cameron Calvert - Westmoreland Alderman

John Corbitt - White House Mayor

Clif Hutson - White House Mayor

William Green - White House Alderman Ward 1

Sam Matthews - White House Alderman Ward 1


Political Treasurer Appointments for 2024

Jamie Clary - Hendersonville Mayor

Matt Stamper - Assessor of Property

 

PAC Political Treasurer Appointments

Haile PAC

Hendersonville Organization for Political Education

Hendersonville Firefighters

GSRM Good Government Committee

Ragan Smith Associates, Inc. PAC

Republican Women's Action PAC

Rogers Group, Inc. PAC

Strong Schools

Sumner County Democratic Party

Sumner County Young Republicans

Tennessee Realtor PAC

Unity Sumner

WARN PAC